wtorek, 19 października 2010

Ból zęba - przyczyny

Ząb
Istnieje wiele chorób, które mogą wywołać ból zębów. Przeważnie ból zęba wywołany jest problemem z zębem. Ból zęba może być spowodowany również przez podrażnienie nerwu korzenia, infekcję lub próchnicę.


Budowa zęba

W środku każdego zęba znajduje się miazga, która jest miękką, gąbczasta tkanką zawierająca wiele wrażliwych  naczyń krwionośnych. Miazgę otaczają warstwy twardej tkanki. Warstwą znajdująca się najbardziej na zewnątrz jest szkliwo.
Ból zęba najczęściej pojawia się wskutek stanu zapalnego wewnątrz zęba. Określa się to terminem „zapalenie miazgi zęba”, jego częstą przyczyną jest próchnica. W zębie powstają wówczas ubytki, które odsłaniają znajdujące się pod spodem nerwy. Żywność i napoje (zwłaszcza gorące lub zimne), które dotykają nerwu, wywołują ból zęba.


Jeśli ubytek nie będzie leczony ...

Przekrój zęba
Nie leczony ubytek, prowadzi najczęściej do stanu zapalnego miazgi i powoduje jej obumieranie. Prowadzi to do utworzenia się ropnia, który powoduje dotkliwy, ciągły, pulsujący ból. Ból zęba może pojawić się również wskutek pęknięć w szkliwie (rys). Ból zęba może być także następstwem niektórych rodzajów leczenia dentystycznego. Na przykład zakładanie wypełnienia (plomby) może podrażnić miazgę. Zanikanie dziąseł (ich cofanie się, jest jednym z głównych objawów paradontozy), może odsłonić wrażliwsze części zęba. Często powoduje to ból, zwłaszcza podczas jedzenia.Co jeszcze może wywołać ból zęba

Niektóre choroby mogą powodować objawy podobne do bólu zęba. Przyczyną bólu mogą być na przykład ropnie, wrzody, stany zapalne lub obrzęk dziąseł, zapalenie zatok lub uraz stawu łączącego szczękę z czaszką (skroniowo-żuchwowego).

Leczenie

Prześwietlenie zęba
W wypadku bólu zęba należy jak najszybciej udać się do dentysty. Ból zęba często da się wyleczyć, ale dentysta musi najpierw sprawdzić, na czym polega problem. Zwykle choremu wydaje się że wie, który ząb boli. Nerwy zębowe czasem jednak wysyłają do mózgu błędne sygnały. Oznacza to, że problem może w rzeczywistości dotyczyć innego zęba albo nawet drugiej szczęki. Dentysta zbada zęby i dziąsła, szukając oznak obrzęku, zaczerwienienia i uszkodzenia zęba. Może przepłukać bolący obszar ciepłą wodą, aby usnąć wszelkie pozostałości jedzenia i sprawdzić wrażliwość na ciepło. Do zidentyfikowania próchnicy, pęknięć zębów lub problemów z kością szczęki konieczne może być prześwietlenie. Jeśli ból zęba jest długotrwały lub bardzo dotkliwy, lekarz może zapisać leki przeciwbólowe, np. ibuprofen. Leku tego nie zaleca się osobom chorym na astmę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz